برندینگ ، این روزها مبحث برند یا برندینگ را بسیار مشاهده می کنیم یا می شنویم. روشی که بسیاری از شرکت های تجاری آن را پیش گرفته و به دنبال گسترش آن هستند.

اما در درجه اول برای درک نام تجاری باید بدانیم محصولات یا نام تجاری چیستند. تعریفی که از محصول می توان داشت به این صورت است:

“به طور گسترده محصول هر چیزی است که می تواند به تولید رسیده و در اختیار مشتریان برای رفع نیاز قرار می گیرد. این محصول می تواند کالا فیزیکی، خدمات و چندی دیگر را دربرگیرد.”

این یعنی خدمات هتل، پرواز و چندی دیگر نیز در شامل محصول می شوند. برای تعریف بهتر محصول و نام تجاری مثال روشنی می خواهیم بزنیم. چرا زمانی که آب به صورت فراوان دردسترس مردم است، آن را از فروشگاه ها خریداری می کنند؟

سوال روشن است، شرکت ها با استفاده از برند تجاری خود توانستند، حتی آب را در قالب بطری به فروش برسانند. در حالی که آب در حقیقت همان است و هیچ تفاوتی ندارد، اما شرکت ها با ایجاد برندی سعی می کنند افراد را به سمت این برند تجاری جلب کنند.

از این رو داستان برند یک داستان خاصی است که موفقیت را در صورت طی کردن فرآیند لازم، به دنبال دارد.

تعریف برند:

“یک برند یا نام تجاری هرگونه طراحی، خدمات، ویژگی ها و نام کالا موردنظر را دربرمی گیرد که از سوی شرکتی به بازار عرضه می شود.”

شما می توانید یک نام تجاری را به مثابه ایده یا تصویر در نظر بگیرید که درباره محصولات خاص، خدمات و فعالیت های یک شرکت، چه در زمینه مالی و چه از لحاظ معنوی به آن عمل می شود.

بدین ترتیب نه فقط ویژگی های فیزیکی می باشد که یک برند را ایجاد می کنند، بلکه احساسات مصرف کنندگان درباره شرکت و یا محصول آن نیز ایجاد می شود. این ترکیبی از نشانه های جسمی و احساسی است که در معرض نام، لوگو، هویت بصر، یا حتی پیام قرار می گیرد.

یک محصول به راحتی می تواند توسط سایر بازیکنان در یک بازار کپی شود، اما یک نام تجاری همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکا کولا طعم بسیار شبیه هستند، اما به دلایلی برخی افراد احساس وابستگی بیشتر به کوکاکولا و دیگران به پپسی دارند.

همانطور که پیشتر گفته شد، آب را می تواند در هر جایی یافت و نیازی نیست آن را با پرداخت هزینه ای تهیه کرد. اما چگونه یک شرکت می تواند آن را با دریافت مبلغی به فروش برساند. شرکت ها با برندی چون Evian, Perrier, Fiji و هر چیز دیگری جهت جلب توجه مشتریان، آب معدنی را به راحتی عرضه می کنند. هر یک از این شرکت ها شعار خاص خود را دارند، برای مثال Evian در شعار خود به احساس جوانی اشاره می کند، Perrier به طراوت و سبکی، Fiji به آبی خالص و سالم که هر یک فاکتورهای مثبتی را برای آب خود در نظر گرفتند.

در نهایت، یک نام تجاری احساس یک روح فرد در مورد محصول یا شرکت خاص است. هر شخصی باتوجه به نظر خود برندی ایجاد می کند، و برخی از مارک ها به دلیل اینکه مصرف کنندگان در مورد آنها احساسی دارند، محبوبیت خود را افزایش یا کاهش می دهند.

تعریف نام تجاری:

“برند ارائه محصول یا خدمات با قدرت نام تجاری می باشد.”

نام تجاری فرایند دادن معنی به یک شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن یک نام تجاری در ذهن مصرف کنندگان است. این استراتژی طراحی شده توسط شرکت ها برای کمک به مردم به سرعت شناسایی محصولات و سازمان را دربرداشته، و آنها را برای انتخاب محصولات خود در رقابت، با روشن شدن آنچه که این مارک خاص است ، رو به رو می سازد.

هدف این است که مشتریان وفادار را جذب و حفظ نمایید و به ارائه یک محصول که همیشه با آنچه که نام تجاری وعده داده شده، هماهنگ است، بپردازید.

چه کسی تاثیرگذاراست؟

مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک نام تجاری، مشتریان را در صورت تصمیم گیری شک آمیز، زمانی که احساس ناامنی در مورد یک محصول از شرکت های مختلف دارند، فراهم می کند.

کارکنان / سهامداران / شخص ثالث: علاوه بر کمک به مصرف کنندگان برای تشخیص محصولات مشابه، استراتژی های  موفقیت آمیز نام تجاری نیز به شهرت شرکت اضافه می کنند. این دارایی می تواند طیف وسیعی از افراد، از مصرف کنندگان به کارمندان، سرمایه گذاران، سهامداران، ارائه دهندگان و توزیع کنندگان را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر شما دوست ندارید یا به یک نام تجاری مرتبط نیستید، احتمالا نمی خواهید برای آن کار کنید. با این حال، اگر شما احساس می کنید که نام تجاری شما را درک می‌کند و محصولاتی را ارائه می دهد که برای شما الهام بخش است، احتمالا مایل هستید که برای آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

چگونه می توان به انجام آن پرداخت؟

شرکت ها تمایل به استفاده از ابزار های مختلف برای ایجاد و شکل یک نام تجاری دارند. به عنوان مثال، نام تجاری را می توان از طریق روش های زیر شناخت:

  • تبلیغات و ارتباطات
  • طراحی محصول و بسته بندی
  • قیمت گذاری
  • مشاهده در فروشگاه
  • حمایت و مشارکت
  • هویت بصری برند

در مثال ما از نام تجاری آب، طراحی بسته بندی و تبلیغات، شاید مهمترین ابزار مورد استفاده توسط بازاریابان است، استفاده کردیم:

طراحی بسته بندی:

فروشندگان هدفشان این است که توجه مصرف کنندگان را در فروشگاه جلب کنند. آنها در فروشگاه به مصرف کنندگان درباره خواص محصول توضیحی می دهند و به طراحی بسته بندی برتر نسبت به برند مشابه اشاره دارند. یک مثال موفق در چشمان من، برند آب فیجی است که توانست یک طراحی بطری زیبا ایجاد کند که کاملا ارزشهای مارک را نشان می دهد: خالص بودن آب از طریق جلوه‌های شفاف منعکس می شود و طبیعت از طریق تصویر گل و برگ های استوایی در پس زمینه درک می شود.

– تبلیغات یک ابزار قدرتمند برای ایجاد و شکل دادن به برند موردنظر است زیرا بسیار توجه بالایی به کیفیت بصری آن برند داشته و به یک داستان در مورد محصول / شرکت توجه می کنند. در اینجا به چند نمونه از نام تجاری آب را که در بحث تبلیغاتی موفق عمل می کنند، اشاره می کنیم:

Evian
شعار: احساس جوانی با آب معدنی Evian

Perrier
شعار: طراوت و احساس سبکی با آب معدنی Perrier

Fiji
شعار: آب خالص و سالم  از فیجی

نتیجه گیری

با تمام این توضیحات و تفاسیری که داده شد باید برند سازی را گام مهم هر شرکتی دانست. برند یا همان نام تجاری سرمایه هر کمپانی محسوب شده و بایستی از آن به شکل مفیدی استفاده کرد تا موردتوجه مشتریان و مصرف کنندگان قرار گیرد.

هوشمندی یکی از مواردیست که در ساخت برند باید به استفاده از آن پرداخت و گام جدی محسوب می شود.

https://www.thebrandingjournal.com/2015/10/what-is-branding-definition/