زمانی که صحبت از طراحی لوگو می شود، اولین چیزی که حائز اهمیت است مبحث زیباشناختی است. در اینجا انتخاب بهترین سبک از میان سبک های مختلف برای ما مهم است.

انواع سبک ها در اجرا و طراحی لوگو:

1-حرف نماد (لترمارک، مونوگرام)

سادگی در طراحی لوگو یکی از نکات کلیدی است این طرح مشابه طرح های نوشتاری است با این تفاوت که حروف اصلی نام برند بصورت برجسته تری طراحی می شوند.

لوگوهای حرفنماد تصاویری هستند که با استفاده از حروف اول نام شرکت / برند یا… طراحی می شوند . گاهی مواقع حروف یک نام ، زیاد و طولانی است و خواندنش دشوار معمولا در این صورت از این سبک لوگو برای طراحی استفاده می شود . حرفنماد ها در عین سادگی قابلیت فراوانی در امور مختلف گرافیکی و تبلیغاتی را دارند و به راحتی حروف اول نام برند را در ذهن مخاطب ثبت میکنند .

نمونه لوگو های مونوگرام را در زیر مشاهده می نمائید :

2-آرم نوشتاری ( فونت سفارشی ، لوگوتایپ ، وُرد مارک )

در مطالعه ای که اخیرا روی لوگوهای شرکت های مختلف صورت گرفته است مشاهده شده که در ۱۰۰ لوگو ۳۷ درصد آنها دارای لوگوی نوشتاری می باشند

که برخی برای افزایش ظرافت لوگو از فونتی خاص استفاده کرده اند.لوگوهای نوشتاری برای شرکتهایی مناسبند که نامی خاص و مشخص دارند برای مثال لوگوی گوگل طرحی نوشتاری دارد و این طرح برای این شرکت بسیار مناسب است چرا که نامی خاص و به یاد ماندنی دارد.شرکتهای دیگر مشابه با این نوع لوگو مثل پینترست، یاهو و کوکاکولا،والت دیزنی …

نمونه لوگو های نوشتاری (لوگو تایپ) را در زیر مشاهده می نمائید :

3.نماد (تصویری یا آیکون، پیکتوگرام)

در مطالعات انجام شده روی لوگوی ۱۰۰ شرکت تنها ۶ درصد آنها دارای لوگوهایی به شکل نماد می باشند.

نماد می تواند با طرح های موثر تری نسبت به طرح های متنی نیز طراحی شود.نماد های راهنمایی و رانندگی را به یاد آورید که چگونه این نمادها ارتباط موثری بین تصاویر و اطلاعات برقرار می کنند.این نمادها بدون استفاده از حتی یک کلمه به راحتی منظور موردنظر را می رسانند و افراد را وادار به پیروی می کنند.

این نوع نماد برای شرکتهای بزرگ و مطرح در سطح جهان بسیار مناسبند افراد مختلف صرفنظر از هر زبانی می توانند به راحتی با این نماد ها ارتباط برقرار کنند و منظور آنها را درک کنند.همچنین این نوع طراحی وقتی نام یک شرکت بسیار طولانی است و با طراحی حرف نماد نمی توان لوگوی آن را بخوبی طراحی کرد مفید است.

نمونه لوگو های ترکیبی را در زیر مشاهده می نمائید :

4- لوگوهای ترکیبی (متنی و تصویری)

۵۶ درصد از برندهای معتبر دارای لوگوهای ترکیبی هستند. (این لوگوهای عموما به نام لوگوتایپ شناخته می شوند)

همانطور که از نام آن پیداست لوگوهایی که ترکیب تصویر و نوشتار ( لوگوتایپ ) را به همراه دارند لوگوهای ترکیبی نامیده می شوند . در لوگو ترکیبی تصویری به عنوان نماد برند و نوشتار منحصربفرد و اختصاصی برای نام برند طراحی می شود حتی بسیاری از برند ها در کنار لوگو تصویر و لوگوتایپ ، حرفنماد هم طراحی میکنند و متناسب با نوع امور تبلیغاتی و گرافیکی از یکی آن ها استفاده می کنند .

خیلی از برندها هستند که نوشتار و نماد آنها همیشه باهم استفاده می شود.

این لوگوها نام نوشتاری یک شرکت را بهمراه طرحی نشانه ای باهم مرتبط می کنند.بدلیل اینکه این لوگوها علائم ترکیبی هستند برای طراحی به فکر و زمان بیشتری نیاز دارند اما این زمان و انرژی بیشتر، در نهایت منجر به طراحی لوگوی ویژه و کاربردی تر می شود.

نمونه لوگو های ترکیبی را در زیر مشاهده می نمائید :

رنگ ها در طراحی لوگو:

همانند شکل ها، رنگ ها هم از نظر روانشناسی، موضوعات مختلفی به ذهن منتقل می کنند و حاوی پیام های روشنی برای مخاطب هستند. به راهنمای کوچک زیر دقت کنید:

 • رنگ قرمز: سمبل احساس، عشق، هیجان، است. اگر قصد دارید لوگوی شما جوان، شاداب و متمایز از بقیه به چشم بیاید از این رنگ استفاده کنید.
 • زرد: شادی، خوش بینی، و خوشی است. اگر می خواهید لوگوی شما دوستانه به نظر برسد از این رنگ استفاده کنید.
 • سبز: سمبل پول، طبیعت و رشد است و به واقع برای طراحی در انواع لوگو می توان از آن استفاده کرد، مخصوصا اگر قصد طراحی لوگو پیوند با طبیعت باشد.
 • آبی: رنگ کلاسیک و عمومی است و سمبل اعتماد و بلوغ است.
 • رنگ نارنجی سمبل انرژی، تغییر، موفقیت و تغییر شکل است.
 • ارغوانی. از رنگ ارغوانی برای طراحی یک لوگوی لوکس استفاده کنید. رنگ ارغوانی بر اساس سایه اش می تواند مرموز و زنانه باشد.
 • صورتی. اگر به دنبال لوگوی دخترانه هستید بهترین از این رنگ وجود ندارد.  این رنگ به لوگوی شما ظاهر شاداب و بالغ و در عین حال جوان و زنانه می دهد.
 • قهوه ای. شاید در ابتدا رنگ عجیبی برای طراحی لوگو داشته باشد اما برای لوگوهای قدیمی و مردانه رنگ مناسبی است. این رنگ به لوگوی شما خاصیت دست ساز بودن، منحصر به فرد بودن و قدیمی بودن می بخشد.
 • سیاه. اگر به دنبال یک لوگوی منحصر به فرد، شیک و لاکچری هستید سیاه بهترین گزینه است.
 • سفید. اگر می خواهید لوگو تمیز، مدرن و مینیمالیست به نظر برسد از این رنگ استفاده کنید. از طرح مینیمالیست سیاه و سفید در یک لوگوی ساده استفاده می شود.
 •  خاکستری. رنگ بی نهایت است و برای اینکه بتوانید ظاهر بالغ و جدی و کلاسیک به لوگو بدهید می توانید از آن استفاده کنید. سایه های تیره تر ظاهر جدی تری به لوگو می دهد.