وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟

بدون شک، وب سایت ها یکی از مهم ترین قسمت های اینترنت هستند. اما این اصطلاح، غالبا در جای درست خود به کار نمی رود، به همین دلیل، یک بار برای همیشه، در این مقاله توضیح داده خواهد شد که یک وب سایت دقیقا چیست؟

مهم ترین بخش یک وب سایت “صفحه اصلی( home page)” نامیده می شود و دقیقا اولین بخشی است که به هنگام باز کردن وب سایت مورد مشاهده قرار می گیرد. این قسمت، همچنین، به “صفحه فهرست” یا “صفحه شروع” نیز معروف است و از آن جا به بعد، کاربر می تواند قسمت های دیگر سایت را نیز مشاهده کند.

آیا شما نیاز به یک وب سایت شخصی دارید؟

یک وب دیجیتال قادر است مواردی مانند متن، عکس یا فیلم را در اینترنت به نمایش بگذارد. دلایل بسیاری مانند اطلاع دادن به مشتریان درباره محصولات و خدمات، معرفی شرکت و نمایندگی های آن، برقراری ارتباط با ادارات مختلف یا فروش آن لاین محصولات باعث می شود هر شرکتی، وب سایت شخصی برای خود داشته باشد. کاربران دیگر نیز می توانند از این طریق، در فعالیت های عمومی شرکت کنند. همچنین، سایت های شخصی دیگری نیز وجود دارند که حاوی مطالب آموزشی یا سرگرم کننده هستند که چند نمونه از محبوب ترین وب سایت ها در ادامه به شما معرفی خواهد شد.

شما می توانید با قرار دادن آدرس وب سایت شخصی خود در پروفایل شبکه های اجتماعی تان، توجه کارفرمایان، افراد علاقه مند یا هم عقیده تان را به خود جلب کنید.

موفقیت و کسب دستاورد های بزرگ، از طریق وب سایت ها، قطعا یکی از دلایل گسترش و محبوبیت سایت های اینترنتی در سال های اخیر است:

نحوه دسترسی به یک وب سایت

بسیاری از شرکت ها لینک وب سایت خود را روی کارت ویزیت یا در ایمیل شان منتشر می کنند. وقتی این آدرس، در قسمت جست و جو مرورگر (URL) تایپ شود، صفحه اول سایت باز خواهد شد. بسته به اندازه وب سایت، بازدیدکنندگان سایت امکان دسترسی به قسمت های دیگر آن را خواهند داشت. از هایپر لینک ها یا لینک های ساده برای اتصال اسناد HTML یک وب سایت استفاده می شود. لینک های مهم تر مانند اداره یا فروشگاه، کاتالوگ محصولات و یا لیست نمایندگی ها معمولا با قسمت راهنما ترکیب شده و در قسمت بالای وب سایت و در همه صفحات قابل مشاهده است. قسمت راهنما به کاربر کمک می کند تا سایت را کاملا شناخته و از همه قسمت های آن آگاه شود. آدرس دیگر صفحات نیز می تواند به صورت عکس یا مطلب، در قسمت محتوا سایت قرار گیرد. در قسمت FOOTER در انتهای سایت نیز، معمولا اطلاعات اضافی مانند مالک و قوانین سایت معرفی خواهد شد.

وب سایت های پویا و ایستا

اگر هدف شما از درست کردن وب سایت، صرفا داشتن یک کارت ویزیت دیجیتال است، استفاده از وب سایت استاتیک به شما توصیه خواهد شد. در این حالت، اسناد HTML با اطلاعات مورد نظر ایجاد شده و در قسمت URL وب سرور ذخیره می شوند و زمانی که کاربر آدرس وب را وارد می کند، به صورت یک سند HTML استاتیک با همان ویژگی هایی که ذخیره شده است، نمایش داده خواهند شد. اما در صورت نیاز به اضافه کردن مطالب جدید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در وب سایت ایستا، تغییرات باید به صورت دستی در کد HTML هر قسمت از وب انجام شود. اما در وب سایت های پویا، این کار به صورت دستی انجام نخواهد شد، زیرا با هر بار باز کردن سایت، وب سرور به صورت خودکار آپدیت خواهد شد. از این رو، به جای این که صفحات HTML ایستاتیک اصلاح نشده باقی بماند، سرور، محتوای صفحه را، به طور خودکار، با توجه به آخرین بروزرسانی، تنظیم می کند. اما، مطالب در وب سایت پویا، بر اساس محتوا و طرح به طور دقیق دسته بندی می شوند و وقتی آدرس در قسمت مرورگر تایپ می شود، هر دو قسمت همزمان در کنار هم قرار می گیرند. بنابراین، وب سایت های پویا نسبت به وب سایت های ایستا، نیاز به سرور های قوی تری مانند MySQL دارند، تا بتوانند تمام قسمت های سایت را کنترل کنند.  به طور کلی، در طراحی وب سایت های پویا از پوسته و قالب های از پیش تعیین شده استفاده می شود که با محتوای مرتبط پر می شوند و با توجه به انعطاف پذیری شان، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

مقایسه طرح های وب سایت پویا و استاتیک

وب سایت ایستا

مزایا: وب سایت های ایستا ارزان قیمت هستند و اسناد HTML، در آن یک بار ایجاد شده و بعد از آن غیرقابل تغییر می شوند. نگهداری مطالب در وب سایت های ایستا نسبت به وب سایت های پویا، بسیار راحت تر است. از آن جایی که این وب سایت ها بدون هیچ تغییری توسط مرورگر بار گیری می شوند، باز شدن آن ها بسیار سریع است. وب سایت های استاتیک معمولا برای میزبانی ارزان تر هستند، زیرا سرور درخواست های زیادی برای ذخیره سازی جداگانه ندارد.

معایب: اطلاعات قدیمی باید به صورت دستی و با تلاش زیاد در صفحات HTML یک وب سایت ایستا جایگزین شوند که نیاز به دانش برنامه نویسی نیز دارد. برای انتقال اسناد HTML در وب سرور، به یک برنامه FTP نیز نیاز است.

وب سایت پویا

مزایا: وب سایت های پویا بسیار انعطاف پذیر هستند. با توجه به جدایی کامل محتوای وب و طرح، تغییرات محتوا توسط کاربران نیاز دانش برنامه نویسی ندارد. معمولا این وب سایت ها دارای ویرایشگر متن هستند. همچنین، وب سایت های پویا می توانند به نسبت به اطلاعات کاربران واکنش نشان دهند.

معایب: ایجاد یک وب سایت پویا به طور کلی نیاز به یک سیستم مدیریت (CMS یا سیستم فروشگاه وب) دارد. علاوه بر آگاهی از دانش HTML، برای راه اندازی این سیستم همچنین نیاز به زبان های برنامه نویسی دیگری مانند پرل(Perl) یا پی اچ پی(PHP) است. سروری که در آن سیستم خودش میزبان است، وجود یک پایگاه داده الزامی می باشد. بسته به اندازه پروژه، وب سایت های پویا، نسبت به وب سایت های ایستا، نیاز به سرور های بیشتری دارند.

مسیر درست کردن یک وب سایت

بسته به نوع و اندازه وب سایت، سه روش کلی برای درست کردن آن وجود دارد. در گذشته، تمام کد منبع یک وب سایت با استفاده از اصلاح گر HTML نوشته می شد، اما در حال حاضر، کیت های ساخت وب سایت و سیستم های مدیریت محتوایی وجود دارد که انجام این کار را بسیار راحت تر کرده است. همچنین، اگر شما تجربه برنامه نویسی ندارید، می توانید از متخصصانی که این کار را به صورت حرفه ای و با هزینه های معقول انجام می دهند، کمک بگیرید.

کیت ساخت وب سایت: اولین قدم برای شروع ساخت وب سایت شما

امروزه، برای ساخت وب سایت، اصلا نیاز نیست یک برنامه نویس حرفه ای باشید. با کمک یک کیت ساخت و وب و با انتخاب یکی از قالب ها و طرح های آماده، می توانید وب سایت خود را با چند کلیک ساده آماده کنید. این قطعات می توانند به طور سیستماتیک و با توجه به گزینه های پیش فرض ویرایشگر WYSIWYG (آن چه می بینید همان چیزی است که درافت می کنید) تنظیم شوند. با استفاده از این ویرایش گر شما می توانید نتیجه تمام کار هایی را که انجام می دهید، در قسمت پیش نمایش( preview) صفحه نمایشگر مشاهده کنید. هنگامی که طرح آماده شد، صفحات وب شخصی را می توان با استفاده از محتویاتی مانند متن، تصاویر یا فیلم پر کرد. اگر کیت ساخت وب سایت همراه با سرویس میزبانی وب مورد استفاده قرار گیرد، بعد از به پایان رسیدن ساخت آن می توان به سرعت از سایت استفاده کرد. ساخت وب سایت با استفاده از کیت مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر است: نیاز به دانش برنامه نویسی ندارد. تنظیمات را می توان از طریق ویرایشگر به راحتی انجام داد. اما یکی از معایب استفاده از کیت ها این است که تنظیمات آن ها فقط محدود به حالت پیش فرض شان است و صرفا برای وب سایت های ایستا قابل استفاده می باشد.

سیستم های مدیریت محتوا: مناسب برای طراحی وب سایت های پیشرفته تر

اگر احساس می کنید که آماده ساختن یک وب سایت حرفه ای تر هستید و از زبان های برنامه نویسی مانند HTML یا PHP ترس ندارید، می توانید از سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای داشتن انعطاف پذیری بیشتر استفاده کنید. با استفاده از نصب یک وب سرور روی سیستم، CMS محتوای وب سایت را به طور جداگانه از قالب طراحی در پایگاه داده مدیریت کرده و یک وب سایت پویا با قابلیت دسترسی برای هر کاربر ایجاد می کند. سیستم های مدیریت محتوا برای استفاده شخصی و همچنین کسب و کار بسیار محبوب هستند، زیرا دارای سیستم مدیریت محتوا بسیار کارآمد به عنوان نرم افزار منبع باز بوده و به طور کلی رایگان می باشند. برترین برند های بازار در این زمینه عبارتند از: وردپرس، جوملا، دروپال و Typo3 که دارای تعداد زیادی قالب و پلاگین موجود در اینترنت بوده و به شما این امکان را می دهند وب سایت خود را به دلخواه طراحی کنید.

محتویاتی مانند متون، تصاویر و فیلم ها را می توان با استفاده از یک ویرایشگر، مشابه کیت ساخت وب سایت، به روز کرد. این نوع سیستم مدیریت محتوا، پیشرو (front end) نامیده می شود. حتی کسانی که آگاهی زیادی از کامپیوتر ندارند نیز می توانند مطالب را با استفاده از CMS ویرایش کنند. عملیات کنترل امنیت وب سایت بیش از نصب یک نرم افزار است، بنابراین CMS باید همیشه توسط یک مدیر تحت نظارت باشد که وظیفه آن شامل به روز رسانی نرم افزار و مراقبت از عملکرد سیستم مدیریت است. سرپرستی که در انتها کار را نظارت می کند باید به زبان برنامه نویسی مربوط به CMS مسلط باشد.

وب سایت های خود برنامه ریزی شده HTML: راه کاری حرفه ای

اگر شما می خواهید که یک وب سایت بسیار حرفه ای داشته باشید، باید کد منبع سند HTML یا قالب های CMS شخصی خود را از ابتدا برنامه ریزی کنید. این گزینه فقط برای کاربران خصوصی در دسترس است که دانش مورد نیاز برای استفاده از آن را داشته یا بسیار به این سیستم علاقه مند هستند. بسیاری از شرکت ها به جای استخدام متخصصان، برنامه نویسی وب سایت های شخصی را از بیرون تهیه می کنند.

اگر شما دانش اولیه ای از HTML و CSS داشته باشید، می توانید یک وب سایت ایستا بسیارساده طراحی کنید. افراد مبتدی  می توانند از اصلاح کننده هایی که با WYSIWYG کار می کنند، استفاده کنند. به این ترتیب، شما می توانید اثر کد منبع را در هر نقطه از ساختار، طرح و عنصر طراحی وب سایت مشاهده کنید. از آنجا که وب سایت های حرفه ای باید با استانداردهای امنیتی خاص و همچنین جنبه های اپتیکی و کاربردی مطابقت داشته باشند، توصیه می شود از یک برنامه نویس، طراح وب یا یک متخصص برای طراحی وب سایت کسب و کار کمک بگیرید.

برای طراحی وب سایت شخصی، چه مواردی اهمیت دارد؟

امروزه نشر محتوا در اینترنت آسان تر از همیشه است، اما قبل از اینکه یک وب سایت به صورت آنلاین راه اندازی شود، شما باید محتویات تمام صفحات آن را از لحاظ قانونی بررسی کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

  • کپی رایت آنلاین: قوانین کپی رایت نیز به صورت آنلاین قابل دسترس هستند. اگر بدون کسب مجوز اولیه، از متن، تصویر، فیلم و یا فایل های موسیقی در وب سایت خود استفاده کردید، خودتان را برای یک پیگرد قانونی آماده کنید. شما فقط می توانید با اجازه صاحب حق، از مطالب دارای حق چاپ استفاده کنید. در صورت عدم اجازه برنامه نویسان به صورت صریح، برای استفاده رایگان از نرم افزار های دارای حق چاپ، فرد دچار مشکل و مشمول پیگرد قانونی خواهد شد.

اختصاصی سایت جذابیت

منبع:

 

https://www.1and1.com/digitalguide/websiteswebsite-creation/what-exactly-is-a-website/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.